Pin It

MantisX to niewielki trenażer strzelecki, który  ma szansę stać się prawdziwym przebojem na naszym rynku, dzięki zwielokrotnianiu efektów treningu bezstrzałowego. Jakby tego było mało, działa równie dobrze podczas treningu na strzelnicy z użyciem amunicji.

 

CZYM JEST MANTISX ?

Jest to tak naprawdę dwuczęściowy elektroniczny system diagnostyczny badający pracę strzelca na języku spustowym pistoletu.  

Pierwszym elementem tego systemu jest niewielkie, wyposażone w wewnętrzny akumulator i ładowane poprzez port USB, bezprzewodowe urządzenie montowane na szynie montażowej pistoletu strzelca. W swoim wnętrzu posiada wbudowaną baterię oraz układy elektroniczne.

Sercem urządzenia jest układ pomiarowy składający się z działających w trzech kierunkach elektronicznego żyroskopu i akcelerometru. Dane z układu, odczytywane z częstotliwością ok. 1000 razy na sekundę, przesyłane są z urządzenia poprzez łącze Bluetooth do aplikacji działającej na telefonie komórkowym strzelca. Aplikację można pobrać  poprzez Internet. Jest ona dostępna dla  smartfonów z systemem Android i IOS.

Program analizuje otrzymane dane i ocenia poprawność oddanego strzału w skali 1-100, a rodzaj  i skalę popełnionego błędu przedstawia jednym  z pól przypominającego tarczę zegara diagramu.

Papierowy pierwowzór tego diagramu został stworzony wiele lat temu przez instruktorów szkoły strzeleckiej amerykańskich US Marines. Miał on formę okręgu podzielonego na szereg stref (wycinków). Każda z tych stref to miejsce, w którym w wypadku popełniania przez strzelca jakiegoś konkretnego błędu, pojawiają się przestrzeliny. Na przykład, jeśli przestrzeliny układają się na lewo i w dół od punktu celowania (na godzinie 7), błąd strzelca polega najprawdopodobniej na zrywaniu języka spustowego.

 

OPAKOWANIE

MantisX dostarczany jest w polimerowej, odpornej na uderzenia walizeczce Pelican 1010, w której znajduje się także kabel zasilający USB. Dzięki tak praktycznemu opakowaniu, trenażer można zabierać ze sobą praktyczne wszędzie.

 

OBSŁUGA

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Po zamontowaniu MantisX na szynie montażowej pistoletu i zainstalowaniu aplikacji na smartfonie, należy wcisnąć niewielki przycisk na dolnej powierzchni urządzenia. Po jego wciśnięciu, zaczyna migać zielona dioda informująca o tym, że urządzenie jest włączone i wysyła sygnał poprzez łącze Bluetooth, w celu nawiązania połączenia z aplikacją na telefonie.

Po uruchomieniu aplikacji i wybraniu opcji ?connect? następuje sparowanie urządzeń. Dioda na urządzeniu zaczyna świecić ciągłym zielonym światłem. Na ekranie telefonu pojawia się komunikat, aby pistolet z zamontowanym urządzeniem położyć na stabilnym podłożu w celu kalibracji czujników i po chwili można rozpoczynać trening.

W bardzo czytelnym i intuicyjnym menu aplikacji należy przeprowadzić konfigurację  podstawowych parametrów, takich jak prawo- czy leworęczność użytkownika, rodzaj treningu (bezstrzałowy czy z użyciem amunicji - na strzelnicy, wykorzystanie repliki z systemem blowback zasilanej CO2). Dodatkowo należy określić, czy urządzenie na szynie pistoletu zamontowano w przód (pistolety pełnowymiarowe), czy odwrotnie (pistolety typu compact czy subcompact z krótką szyną montażową).

 

TRENING

Po zaznaczeniu odpowiednich opcji, powrocie do ekranu głównego i wciśnięciu zielonego przycisku ?start? można rozpocząć trening. Każdy kolejny strzał, po przeanalizowaniu go przez oprogramowanie, pojawia się na diagramie. Kierunek, w którym poruszył się pistolet w momencie oddania strzału, jest widoczny jak na tarczy zegara. Im większy błąd, tym niższy wynik procentowy i większy zakres czerwonego wskaźnika błędu na danym polu. Bardzo dobre strzały, powyżej 96 pkt, są dodatkowo oznaczane symbolem trafienia wewnątrz okręgu. System jest bardzo czuły i uzyskanie dziesięciu strzałów powyżej 96% jeden po drugim, jest dla większości strzelców nieosiągalne nawet podczas treningu bezstrzałowego.

 

CO TRZEBA WIEDZIEĆ ?

Wskazania czujników urządzenia nie obrazują w żaden sposób tego, jak dokładnie zgrane są przyrządy celownicze pistoletu w momencie oddawania strzału. Dzięki otrzymanemu na ekranie smartfona wynikowi wiadomo jedynie, w którym kierunku (i jak bardzo) pistolet został poruszony od momentu ściągania języka spustowego do chwili po tym, jak uderzająca iglica zakończyła swój ruch.

Trzeba zdać sobie z tego faktu sprawę, aby nie interpretować błędnie wskazań trenażera w czasie treningu na strzelnicy. Może się zdarzyć, że pomimo nieprawidłowej pracy na języku spustowym strzelec trafi w środek celu w skutek wypadkowego efektu ruchu broni i niewłaściwego zgrania przyrządów celowniczych, lub doboru rejonu celowania w obrębie celu.

 

CZY SYSTEM SIĘ MYLI ?

Każdy możliwy błąd jest opatrzony wyświetlanym przez aplikację komentarzem. Zarówno komentarze, jak i wskazówki dotyczące korekty przetłumaczono na język polski, co jest dodatkowym plusem.

W moim przypadku, chociaż czujnik za każdym razem wyłapywał błędy, które popełniałem, nie zawsze byłem w stanie zgodzić się z konkretną przyczyną powstania ruchu. Należy pamiętać, że aplikacja opiera się na diagramie będącym pewnym uśrednieniem. Zamiast interpretować każdy pojedynczy strzał, należy oddać pełną serię, np. dziesięciu strzałów. Jeżeli u strzelca pojawia się tendencja do określonego typu nieprawidłowości w czasie ściągania języka spustowego, jest ona w miarę trafnie odwzorowana w ostatecznym wskazaniu.

Największą zaletą jest ogólne wskazanie, czy miał miejsce ruch i jak duży był jego zakres. W miarę wzrostu umiejętności strzeleckich bardziej wartościowe dla strzelca są ekrany pomocnicze, na których można odczytać zakres ruchu przed i po każdym strzale a także graficzny zapis ruchu czujnika w okresie pomiarowym.

 

OGRANICZENIA I BŁĘDY

Urządzenie przestaje rejestrować strzały jeżeli pistolet zostanie przekoszony pod kątem większym niż 45 stopni ? zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Oprogramowanie skalibrowano tak, aby rejestrowane były jedynie uderzenia iglicy. Wprowadzanie magazynka, przeładowania broni i inne czynności nie są odczytywane jako strzał. Zdarza się jednak, że co kilkadziesiąt strzałów pojawi się niewłaściwy odczyt w aplikacji urządzenia. Jest to trochę irytujące ze względu na psucie statystyk danej serii, ale ma miejsce na tyle rzadko, że nie dyskwalifikuje urządzenia. Jak podaje producent, algorytmy dotyczące treningu bezstrzałowego są cały czas rozwijane i udoskonalane.

Sprawdziłem urządzenie MantisX oddając ponad 5000 strzałów z sześciu różnych pistoletów. Były to: Glock 17, H&K P30L, H&K USP, H&K SFP-9, Beretta 92FS (z adapterem do montażu), oraz Grand Power k22. Ostatnia broń to pistolet zasilany amunicją bocznego zapłonu .22lr.

Z większością wymienionych powyżej pistoletów trenażer współpracował bez problemów. Najwięcej błędów, w postaci braku rejestracji oddanego strzału, wystąpiło po zamontowaniu urządzenia na szynie montażowej pistoletu H&K SFP-9. Tendencja ta rosła, kiedy zamiast spokojnego oddawania kolejnych ?strzałów? tradycyjną metodą, zacząłem trening bezstrzałowy z wykorzystaniem techniki ?trigger sweep? (szybkie ściąganie języka spustowego bez wcześniejszego wybrania luzu jednym płynnym ruchem i bez zatrzymania palca w końcowym położeniu). Problem ten dotyczył wyraźnie tylko pistoletu H&K SFP-9, jednak podczas treningu z użyciem tradycyjnej metody ściągania języka spustowego był bardzo rzadki.

 

PROBLEM Z DOBOREM KABURY

Standardowo, urządzenie jest montowane na szynie pod lufą, co uniemożliwia trenowanie z wykorzystaniem większości typów kabur. Była to do tej pory najpoważniejsza wada tego systemu ograniczająca dość znacznie możliwości jego wykorzystania do różnych ćwiczeń.

Po nawiązaniu korespondencji z producentem uzyskałem informację, że już w przyszłym tygodniu do sprzedaży trafią akcesoryjne stopki do magazynków pistoletowych z szyną 22mm, na której można zamontować urządzenie.

Sprawdziłem to rozwiązanie montując MantisX na szkielecie pozbawionego stopki metalowego magazynka pistoletu H&K SFP-9. Aby taki sposób zamocowania był możliwy wystarczyła wymiana oryginalnej śruby montażowej na dłuższą o 5mm. Wszystko to dzięki stalowym magazynkom tego pistoleu i charakterystycznemu wycięciu w dolnej części chwytu odpowiadającemu wielkością rozmiarom trenażera Testy wykazały prawidłową rejestrację ?strzałów? w trakcie treningu bezstrzałowego i  brak jakichkolwiek przekłamań. Niestety, to jedyny pistolet spośród wykorzystanych w czasie testu, którego konstrukcja umożliwia prowizoryczny montaż urządzenia na magazynku, bez przewidzianego do tego celu adaptera.

 
PODSUMOWANIE

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, zdecydowanie polecam trenażer MantisX. To najlepsze urządzenie analizujące pracę strzelca na języku spustowym w rozsądnym przedziale cenowym. Warto jednak od razu dokupić wspomniany wyżej adapter.

Dziękujemy polskiemu dystrybutorowi trenażera MantisX, który za pośrednictwem sklepu internetowego ArmyTec udostępnił nam urządzenie do testów. 

Poniżej galeria i linki do strony produktu w języku polskim oraz sklepu internetowego ArmyTec, w którym możecie zakupić trenażer.

1. Strona produktu : http://mantisx.pl/

2. Sklep internetowy: https://armytec.pl/akcesoria-do-broni/1582-mantisx.html

Pin It