Od autora

gunpointmag.com

Jeżeli jesteś czytelnikiem Gunpointmaga lub oglądasz Gunpoint TV, to wiesz że piszę i kręcę filmy głównie o broni krótkiej i wszystkim co z nią związane. Wbrew tak wąskiej, jak mogło by się wydawać, specjalizacji  wyznaczone horyzonty są bardzo szerokie. Zainteresowani znajdą  tutaj artykuły i wpisy dedykowane dla strzelców rekreacyjnych, związane ze strzelectwem precyzyjnym, dynamicznym, a także z taktycznym wykorzystaniem krótkiej broni palnej i obrony z jej użyciem. Dodatkowo będę pisać o wyposażeniu, odzieży, akcesoriach i wielu innych tematach - jeżeli coś pasuje do naszego świata, na pewno będzie można o tym przeczytać na Gunpointmagu. 

Przemysław Golasz (Golo)

GUNPOINT TV

  •  
Pin It

Na tegorocznym EnforceTac firma Heckler&Koch zaprezentowała aż pięć nowych odmian cieszącego się dużym uznaniem strzelców pistoletu H&K SFP9.

Dla fanów tego modelu to zdecydowanie dobra wiadomość. Także ci, którzy nie byli dotychczas całkiem przekonani ze względu na pewne elementy konstrukcyjne z dużym prawdopodobieństwem zmienią swoje zdanie. Ale po kolei...

 

H&K SFP9 L

Krótka lufa, odpowiadająca długością tej stosowanej w pistolecie Glock 19, pomimo bardzo dobrej celności pistoletu H&K była jednym z podstawowych argumentów przeciwników tej konstrukcji strzeleckiej.

Producent postanowił wprowadzić do sprzedaży odmianę oznaczoną symbolem ?L? (long-slide) dedykowaną przede wszystkim dla strzelców chcących używać SFP9 w konkurencjach dynamicznych. Lufę pistoletu wydłużono ze 104 do 127 mm i poprawiono jej pasowanie w pięciocalowym zamku, który wyposażono w regulowaną szczerbinę. Pomimo zwiększenia długości H&K SFP9 L jest cięższy od modelu podstawowego jedynie o 60g. Pistolet będzie zasilany z magazynków standardowych o pojemości 15szt. lub przedłużonych 20-nabojowych. Jak widać po numerze seryjnym na zdjęciach chętni będą musieli jeszcze trochę zaczekać. Pistolet ma być dostępny w sprzedaży najwcześniej koło września.

 

H&K SFP9 M

Literą ?M? (Maritim) oznaczono wersję zabezpieczoną przed szkodliwym działaniem wody morskiej. Otwory drenażowe w kanale iglicy mają umożliwiać strzelanie zarówno pod wodą jak i bezpośrednio po wynurzeniu. Być może takie rozwiązanie zostanie w przyszłości skopiowane także w pozostałych odmianach SFP9.

 

H&K SFP9 OR

H&K SFP9 OR (Optical ready) to wersja z zamkiem fabrycznie przystosowanym do montażu kolimatora. Cztery oferowane przez producenta płytki montażowe umożliwiają zastosowanie wielu celowników takich jak, np.: Docter Sight III, Insight MRDS, Meopta Meosight III, Vortex Viper, Vortex Venom, Burris Fastfire 3, Trijicon RMR, C-More STS 2, Leupold DeltaPoint Pro.

 

H&K SPF9 SD

To standardowa wersja SFP9 z lufą zakończoną gwintem zewnętrznym przeznaczona do strzelania z zamontowanym tłumikiem huku. Całkowita długość lufy zwiększyła się ze 104 do 119mm.

 

H&K SPF9 SK

Przeznaczona do noszenia w ukryciu wersja SK (Subkompakt) jest krótsza o 18mm od standardowego modelu SFP9. Całkowita wysokość wynosi 116mm. Pistolet posiada lufę o długości 86mm. Producent przewidział zasilanie tego modelu magazynkami o pojemności 10, 13 lub 15 sztuk amunicji. Dla krótkiego magazynka dostępne są podstawy płaskie lub z oparciem dla małego palca.

 

POZOSTAŁE OPCJE

Ze względu na pojawiające się uwagi dotychczasowych użytkowników, oraz wymagania poszczególnych odbiorców (służby mundurowe) wszystkie odmiany SFP9 oferowane będą zarówno w wersji ze standardową dla pistoletów H&K obustronną skrzydełkową dźwignią zwalniacza magazynka jak i klasycznym przyciskiem. Pistolety mogą być także wyposażone w obustronny bezpiecznik zewnętrzny. Nowe szkielety nie mają już wgłębienia w dolnej części po wewnętrznej stronie kabłąka języka spustowego. Zdecydowano się na ten krok po wielu negatywnych opiniach użytkowników skarżących się na obtarcia palca wskazującego podczas umieszczania go nisko na języku spustowym.

Nowe odmiany będą pojawiały się kolejno w sprzedaży. Niektóre trafią na półki sklepowe zaraz po IWA. Na inne trzeba będzie zaczekać nawet do początku przyszłego roku. 

Pin It

Broń / Amunicja

Beretta APX - nowość IWA 2017

Na tegorocznych targach IWA 2017 Beretta przedstawiła swój nowy bezkurkowy pistolet. APX jest pełnowymiarowym pistoletem projektowanym z myślą o użytkowniku z kręgu służb mundurowych.

 

CZ P10C - pierwsze spojrzenie

Ceska Zbrojovka szturmem zdobywa rynek. Pomimo zeszłorocznej premiery cieszącego się dużym zainteresowaniem pistoletu CZ Shadow 2 podczas tegorocznych targów IWA 2017 miała miejsce europejska premiera kolejnego nowego pistoletu producenta z Uherskiego Brodu.

 

Wizyta w fabryce CZ

CZ`s Reunion of World Journalists 2016 - tak nazywała się impreza, którą Ceska Zbrojovka zorganizowała na początku września z okazji 80 rocznicy istnienia przedsiębiorstwa. Do udziału w niej zaproszeni zostali dziennikarze z Europy i USA. Zapraszamy do obejrzenia  fotorelacji z wizyty w fabryce.

Akcesoria / Odzież

Celowniki laserowe z Argentyny

W najbliższych miesiącach na polskim rynku pojawią się celowniki laserowe dwóch argentyńskich firm - Shilba oraz Cat. Oba modele już przetestowaliśmy. 

 

Celowniki laserowe - wprowadzenie

Przez wiele osób celownik laserowy zainstalowany na pistolecie odbierany jest jako drogi, niepotrzebny gadżet. Przeciwnicy tych urządzeń recytują z pamięci szereg wad zasłyszanych od innych lub przeczytanych w internecie.

 

MicroRoni - produkt ewolucji

MicroRoni to nie kolejny adapter zmieniający pistolet w strzelający ogniem pojedynczym pistolet maszynowy. Ten produkt ma szansę pozostawić konkurencję daleko w tyle. To pierwszy adapter który ma sens.

Trening / Zawody

Twój pierwszy program - trening bestrzałowy

Wiele osób nie bardzo wie jak rozpocząć trening bestrzałowy, na co zwracać uwagę, jak często ćwiczyć, itp. Ponieważ pisałem już o treningu bezstrzałowym ogólnie, dzisiaj skupię się na prostym programie treningowym.

 

Force on Force - ćwiczenia

Na początku ważna uwaga. Wszystkie opisane poniżej ćwiczenia przedstawiono jedynie w celach informacyjnych. Trening zawsze powinien być prowadzony przez doświadczonego instruktora.

 

Techniki strzelania jedną ręką - podstawy

Techniki bojowego strzelania jedną ręką są poniekąd tematem, do którego niechętnie odnoszą się zarówno strzelcy jak i instruktorzy, pomijając formacje specjalne, w których  kładzie się spory nacisk na tego typu trening od samego początku.

NIEZBĘDNIK

„Uznanie administracyjne” w ustawie o broni i amunicji

Istnieje bardzo cienka granica pomiędzy „uznaniem administracyjnym” a „dowolnością”. O ile organ podjął wszelkie niezbędne kroki do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, rzetelnie zebrał i ocenił zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, a wydana na jego podstawie decyzja nie wykracza poza granice uznania administracyjnego – będzie ona zgodna z prawem.

 

Zasady bezpieczeństwa na strzelnicy

Środowisko strzeleckie to świat, w którym obowiązują pewne zasady, zarówno te szczegółowo regulowane przepisami, jak i te niepisane. Lepiej wiedzieć jak się zachować, zamiast narażać się na chłodne przyjęcie ze strony bardziej doświadczonych kolegów.

 

Gotowy do walki?

Co tak naprawdę dzieje się w czasie walki? Organizm pod wpływem silnego stresu rozpoczyna wydzielanie hormonów. Zamykają się drobne naczynia krwionośne i przyśpiesza tętno, aby dostarczyć więcej tlenu potrzebnego mięśniom do ciężkiej pracy. Ciało przygotowuje się do pierwotnych reakcji odziedziczonych po przodkach ? ataku lub ucieczki.